ALKÜ KARDEŞ ÜLKE İLE BAĞ KURDU

Bakü Slavyan Üniversitesi'nin 70. yıldönümü kutlamaları için Rektör Nurlana Aliyeva'nın davetlisi olarak Azerbaycan'a giden ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, hem kutlama töreninde yer aldı, hem de Bakü Slavyan Üniversitesi ile ALKÜ arasında işbirliği protokolü ve Mavlana Değişim Programı protokollerini imzaladı.

Azerbaycan'ın köklü üniversitelerinden biri olan Bakü Slavyan Üniversitesi'nin 70. yıldönümü kutlama törenlerine Bulgaristan Cumhurbaşkanı yardımcısı, Azerbaycan Eğitim Bakanı, çok sayıda yerli ve yabancı protokol ile üniversite öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı. Törenden önce katılımcılar toplu halde Azerbaycan'ın ulu önderi Heydar Aliyev ve eşinin kabrini ziyaret ederek çiçek sunup fatiha okudular. 

 

 

Tören sonrası Bakü Slavyan Üniversitesi'ni gezen ve sınıfları ziyaret eden Rektör Pınarbaşı, Azerbaycan eğitim sistemi ve üniversite hayatı hakkında bilgiler edindi. Öğrencilerle konuşmasında Mevlana Değişim Programından bahseden Rektör Pınarbaşı'nı öğrenciler sevgiyle karşılayıp böyle bir programın kendi üniversiteleri ile imzalanmasından sevinç duyduklarını ve Türkiye'de bir dönem veya bir yıl Mevlana Değişim Programı ile eğitim görmekten çok mutlu olacaklarını ifade ettiler.

 

Bakü ziyareti kapsamında Bakü Slavyan Üniversitesi ile hem iki üniversite arasında her alanda işbirliği protokolü, hem de Mevlana Değişim Programı kapsamında iki üniversite arasında öğretim elemanı ve öğrenci değişim protokolü imzalandı.

 

İmza töreninin ardından her iki üniversite rektörü ilişkileri daha da güçlendirmek adına iyi

 

Bakü Slavyan Üniversitesi'ni ziyareti sırasında Türkiye eğitimi katını da ziyaret eden Rektör Pınarbaşı, Türkiye hakkında eğitim alan öğrencilerle sohbet edip, Türkiye için özel bir program kurulmasından dolayı Rektör Aliyeva'ya teşekkürlerini iletti.

 

 

İmza töreninin ardından Azerbaycan'ın önemli TV kanallarından biri olan ATV televizyonuna da bir röportaj veren Rektör Pınarbaşı kardeş ülke Azerbaycan'da olmaktan ve üniversiteler arası işbirliği protokolü imzalamaktan dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ettikten sonra Alanya ve Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi hakkında bilgiler verdi.

Eski Site