AKSEKİ’DE TARİH VE KÜLTÜR SEMPOZYUMU

  • Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  • 20 May, 2021

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) tarafından Akseki Tarih ve Kültür Sempozyumu düzenlendi.  

 

 

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Akseki Meslek Yüksekokulu (MYO) tarafından Akseki’nin tarih ve kültürünü konu alan bir sempozyum düzenlendi. Çevrimiçi gerçekleşen Akseki Tarih ve Kültür Sempozyumunun açılışına Akseki Kaymakamı Volkan Hülür, ALKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Özgür Kasım Aydemir, Hayırsever iş insanı Ali Metin Duruk ve Akseki MYO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Tolga Gül katıldı. 4 oturum şeklinde düzenlenen sempozyumda akademisyenler hazırladıkları bildirileri sundular.

 

 

“AKSEKİ TARİHİMİZİN ÖNEMLİ PARÇASI”

Ankara’ya bir dizi davetlere katılım göstermek, belirli kazanımları müjdelemek amacıyla şehir dışında bulunan ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan’ın yerine Sempozyuma katılan ALKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Özgür Kasım Aydemir, ilk olarak katılımcılara Rektör Kalan’ın mesajını iletti. Ardından konuşmalarına devam eden Aydemir, “Akseki medeniyet tarihimizin çok önemli bir parçasıdır. Akseki’nin tarihi özelliklerinin yanı sıra kültürel değerleriyle birlikte ilim insanları tarafından tanıtılması çok önem arz ediyor. Bizler kalkınma ve gelişmenin ilim yoluyla olabileceğini inanan, öğreten ve bunun örneğini sunan, bu noktada memleketine, bulunduğu coğrafyaya ve insanlarına katkı sunmayı görev edinmiş bir medeniyetin mensuplarıyız. Türkiye’de Akseki denince ilk olarak akla ekonomi ve güven temelli bir olgu geliyor ama biz bu sempozyumda ekonominin temelini oluşturan tarihi ve kültürel kaynaklara dikkat çekmek istedik.

Yoğun uğraşlar sonucunda hazırladığımız bu sempozyumun oluşumda birçok kişinin emeği bulunuyor. Özellikle Sempozyuma değerli katkıları bulunan başta Rektörümüz Prof. Dr. Ekrem Kalan’a, Prof. Dr. Selim Karahasanoğlu’na, Hayırseverimiz Sayın Metin Duruk’a, Akseki Kaymakamlığımıza, Akseki Belediye Başkanlığına, Akseki Eğitim Hayratı Derneğine, ALTİD Başkanı Burhan Sili’ye, kıymetli akademisyenlere gönülden teşekkür ediyorum” diye konuştu.  

Akseki Kaymakamı Volkan Hülür de toplantıyı organize eden Rektör Kalan ve destek verenlere teşekkür etti. Hülür, “Dışardan gelen insanlar buraya geldikten sonra buranın kıymetli bir coğrafya olduğunu anlıyor. Gerçekten Akseki’nin zengin bir tarih ve kültür dokusu bulunuyor. Buradan yetişen insanlar gerçekten ülkemize damga vuruyor” dedi.

 

 

 

Akseki’nin zengin bir tarih ve kültür yapısını barındırdığını ifade eden Metin Duruk ise Akseki’nin tarihine ve kalkınmasına önemli katkıları bulunmuş bir ailenin ferdi olmaktan gurur duyduğunu ifade ederek katkı veren herkese teşekkür etti.

Akseki MYO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Tolga Gül de, “Böyle bir sempozyumu gerçekleştirdiğimiz için gururluyuz. Emeği geçen ve bizlere destek olan herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.