ALKÜ ve AKSARAY BAROSU SEMİNERDE BULUŞTU

  • Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  • 29 May, 2021

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ), Aksaray Barosu avukatları ile çevirim içi seminerde Adalet Bakanlığı Uzlaştırmacı Sınavı için bir araya geldi.

ALKÜ Hukuk Müşavirliğinin koordinatörlüğünde Aksaray Barosu avukatları ve ALKÜ'lü akademisyenler 30 Mayıs Pazar günü yapılacak olan Adalet Bakanlığı Uzlaştırmacı Sınavı’na hazırlık için düzenlenen online seminerde bir araya geldi. Aksaray Barosu ile ALKÜ Hukuk Müşavirliği’nin birlikte organize ettiği seminerde, Ceza Muhakemesinde Uzlaştırma konusu üzerinde duruldu.

 

Seminerde ilk olarak; Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı, Ceza ve Ceza Muhakemesi Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Mahmut Kaplan tarafından, “Onarıcı Adalet Kavramı” ve “Uzlaştırma Alternatif Çözüm Yönteminin Onarıcı Adalet Bakımından Gösterdiği Özellikler” konuları anlatıldı. Uzlaştırma Eğitmeni Dr. Öğretim Üyesi Mahmut Kaplan’ın sunumunun ardından ALKÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi ve Uzlaştırma Eğitmeni Dr. Öğretim Üyesi Fatih Yurtlu tarafından, “Ceza Muhakemesinde Uzlaştırmanın Hukuki Temelleri” konusunda ayrıntılı bir sunum yapıldı. Sunumda, uzlaştırma mevzuatında yapılan son değişiklikler üzerinde duruldu. Aksaray Barosu’na kayıtlı hukukçuların da konuya ilişkin uygulama ve teoride ortaya çıkabilecek problemlere yönelik katkılarını sunduğu etkinlik yaklaşık iki saat sürdü.

Seminerin sonunda, bünyesinde henüz hukuk fakültesi bulunmamasına rağmen farklı hukuk dallarında uzman birçok hukukçu akademisyenin görev yaptığı ALKÜ ile Aksaray Barosu arasındaki iş birliğinin devam etmesi konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunularak fikir birliği sağlandı.