ALKÜ’YE HÜCRE BANKASI KURULDU

  • Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  • 24 May, 2021

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesine (ALKÜ) Tanımlanmış Hücre Bankası ve Hücre Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu.

Resmi Gazete’de yayımlanarak kuruluşu gerçekleştirilen Tanımlanmış Hücre Bankası ve Hücre Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde kök hücrelerin üretimi, biyokimya ve moleküler biyoloji çalışmaları, tüp bebek ve kısırlık tedavisi, mikrobiyojik araştırmalar, zarar gören bir dokunun yeniden oluşturulması, virüs, bakteri, patojen özelliklerinin araştırılması, biyoteknolojik ürünlerin üretilmesi, ilaçların geliştirilmesi, kanser ve nörodejeneratif hastalıklar gibi yaygın hastalıklardan nadir olanlarına kadar pek çok hastalığın tedavisine yönelik çalışmalar yapılacak. Sağlık ve Yaşam Bilimleri araştırmalarında kullanılan hücre hatları kısa bir süre içinde ALKÜ'de sertifikalı olarak üretilip bilim insanlarının hizmetine sunulması amaçlanıyor.

HÜCRE BANKASI VAZİFESİ GÖRECEK

Hücre bankası vazifesi görecek olan merkezde bugüne kadar yurtdışından temin edilen özellikleri belirlenmiş insan ve hayvan hücre hatlarının dünya standartlarında üretimi sağlanarak, bu konuda yaşanan dışa bağımlılığın önüne geçilmesi hedefleniyor. Merkezde ayrıca hali hazırda araştırmacıların çalışmalarında kullandıkları hücre hatlarının köken aldığı hücre türlerini temsil edip etmediği ve kontaminasyona maruz kalıp kalmadığı belirlenerek, bilimsel çalışmalara önemli bir güvenilirlik çarpanı elde edilmiş olacak.  

ULUSLARARASI ÇALIŞMALARA ÖNCÜLÜK EDECEK

ALKÜ Tanımlanmış Hücre Bankası ve Hücre Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi aynı zamanda hücre çalışmaları konusunda da bilimsel araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunacak. Merkezde çalışma yapmak isteyen araştırmacılara ve öğrencilere uygulama imkânı olacak.  Pratik çalışmalara katkıda bulunacak merkezde eğitim-öğretimde yapılabilecek ve kök hücre, genom bilimi, moleküler hücre biyoloji gibi temel alanlarda yapılacak olan ulusal ve uluslararası çalışmalara öncülük ve ortaklık edecektir. 

ALTYAPI YATIRIMI YAPILACAK

ALKÜ’nün bulunduğu bölgenin ve ülkenin sosyo-ekonomik yapısını geliştiren ve tercih edilen bir dünya üniversitesi olma vizyonunun bir parçası olarak ülkemizdeki önemli bir eksikliği gidereceği tahmin edilen merkeze için yaklaşık 10 milyon TL tutarında bir alt yapı yatırımı yapılacak.