ALKÜ-YÖS’E REKOR KATILIM

  • Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  • 11 August, 2021

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) 2020-2021 Eğitim yılının ikinci Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavını (ALKÜ-YÖS), 5 Ağustos tarihinde Alanya, Ankara ve İstanbul olmak üzere toplam 3 sınav merkezinde yüz yüze, yurtdışında ise çevrim içi olarak gerçekleştirdi. Yabancı uyruklu öğrenciler geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da ALKÜ-YÖS’e büyük ilgi gösterdiler.

ALKÜ Uluslararası İlişkiler Ofisi Genel Koordinatörü Prof. Dr. Güneş Yılmaz “YÖS düzenleyen diğer üniversitelerde sınava katılım sayılarındaki düşüşün aksine, yabancı uyruklu öğrenciler Üniversitemizin gerçekleştirdiği sınava büyük ilgi gösterdi. Öyle ki sınava katılan öğrencilerin sayısı toplam kontenjan sayısının 8 katına ulaşmış durumda. ALKÜ özelinde bunun bir rekor olduğunu söylemek yanlış olmaz diye düşünüyorum. Biz pandemi dönemindeki bu yoğun ilgiyi ekibimizin özverili çalışmasının yanında ALKÜ’nün benimsediği kaliteli eğitim anlayışı ve Alanya’mızın eşsiz güzelliğine bağlıyoruz” şeklinde konuştu.

Konuşmasının devamında Prof. Dr. Güneş Yılmaz, “2015 yılında kurulan genç bir üniversite olmamıza karşın ALKÜ, içerisinde bulundurduğu 10 fakülte, 1 yüksekokul, 5 meslek yüksekokulu ve toplam 61 akademik programıyla yabancı uyruklu öğrencilere oldukça geniş bir tercih imkânı sunuyor. Uluslararası bir üniversite olma misyonunu merkezine alan ALKÜ, hâlihazırda 4 kıtadan toplam 56 farklı ülkeden öğrenciye eğitim vermektedir” diye konuştu.