ALTSO İLE ALKÜ TÖMER ARASINDA TÜRKÇE KURSU PROTOKOLÜ İMZALANDI

  • Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  • 13 March, 2021

ALTSO ve ALKÜ TÖMER arasında, Alanya’da yaşayan yabancı ülke vatandaşlarına Türkçe öğretilmesi amacıyla eğitim protokolü imzalandı. Rektör Kalan sadece Türkçeyi değil, Türk kültürünü de yabancı misafirlere aktaracaklarını belirtti.

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ), kentin dinamikleriyle iş birliği yapmaya devam ediyor. ALKÜ TÖMER ve Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) arasında Alanya’da yaşayan yabancı ülke vatandaşlarına Türkçe öğretilmesi amacıyla eğitim protokolü gerçekleştirildi.

 

Protokol töreninde ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan, ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, ALKÜ Eğitim Fakültesi Dekanı ve TÖMER Müdürü Prof. Dr. Özgür Kasım Aydemir ve ALTSO Eğitim Komisyonu Üyesi ve Meclis Başkan Vekili Mustafa Irmak katıldı.

“SADECE TÜRKÇEYİ DEĞİL, GELENEĞİMİZİ DE AKTARACAĞIZ”

ALTSO da gerçekleşen protokol töreninde konuşan ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan, ALKÜ’nün kuruluşundan bu yana 6 yılı geride bıraktıklarını hatırlatarak hem kuruluş aşamasında hem de kurulduktan sonra yaşanan hızlı ve güzel gelişmeler sağlanmasında Dışişleri Bakanımız sayın Mevlüt Çavuşoğlu’na teşekkür ederek; “En büyük desteği Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’ndan alıyoruz. ALTSO Başkanımız Mehmet Şahin de bizlere en çok destek verenlerin başında yer alıyor. Bugün bünyemizde ALTSO’ya bağlı 2 adet Meslek Yüksekokulu var. Bunun yanı sıra Gastronomi bölümünde ihtiyacımız olan modern mutfağı da Başkanımız Mehmet Şahin üniversitemize kazandırdı. Malumunuz ayrıca Konaklı’da atıl vaziyette bulunan Kongre Merkezi’mizin Yabancı Diller Yüksekokulu ve Diş Hekimliği Fakültesi dersliklerine dönüşmesi için bakanlarımızın katıldığı törende yine Mehmet Şahin başkanımız üstlenmişti. Bu kadar çok katkının yanı sıra başkanımız halen üniversitemize yeni hizmet birimleri kazandırmak için çaba sarf ediyor. Şu anda 10 fakülte, 1 YO, 5 MYO, 1 Enstitü, 2 Bölüm ve 14 Bin öğrenci ile hizmet veriyoruz. Başkanımız Mehmet Şahin ile protokolünü imzaladığımız ve Alanya’daki yerleşik yabancılara yönelik Türkçe kursumuz hayırlı olsun. Burada sadece Türkçemizi değil, Türk geleneklerini de yabancı dostlarımıza aktaracağız” dedi.

 

Protokole ilişkin konuşan ALTSO Başkanı Mehmet Şahin ise, “Güzel Türkçemizi yaygınlaştırmak ve birlikte yaşamaktan mutluluk duyduğumuz yerleşik yabancı dostlarımızdan gelen talepler nedeniyle böyle bir iş birliğine dayalı eğitime imza atıyoruz. Yeni Alanyalılar olarak gördüğümüz bu dostlarımızın eğitimleri, Alanya’mızda ALKÜ TÖMER’in alanında uzman hocaları tarafından verilecek. Ben bugün hafta sonu tatili demeden bu törene katılan Rektör hocamıza ve Dekanımıza da ayrıca teşekkür ederim. Sayın Rektörümüz hizmet için var gücüyle çalışıyor ve kısa sürede üniversitemiz adına başarılı çalışmalara imza attı” şeklinde konuştu.

Alanya’da var olan 2 üniversite ile her zaman yakın ilişki ve iş birliği içinde olduklarını ve her zaman ellerini taşın altına koyduklarını hatırlatan ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, “Biz oda olarak her türlü desteği veriyor ve yükseköğrenimin Alanya’mızda yaygınlaşması için çaba gösteriyoruz. Ama en çok teşekkürü de Alanya’mızın Gururu Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu hak ediyor. Bir ilçede 2 üniversite olması bile Sayın Bakanımızın çabaları sayesindedir. Kendisine bu vesile ile yükseköğrenime olduğu kadar tüm hizmetlerin Alanya’ya ulaşmasındaki emekleri nedeniyle teşekkür ederim” dedi.