Springer Nature 2017 e-Kitap Koleksiyonları Duyurusu

Springer Nature 2017 e-Kitap Koleksiyonları Duyurusu

Kütüphanemiz 06.12.2017 tarihi itibarı ile Springer Nature 2017 e-Kitap Koleksiyonları’nın (Springer Complete e-Book Collection #2017) tamamını satın almış ve erişime açmıştır. Kullanıcılarımız (akademik, idari personel ve öğrencilerimiz) süresiz olarak koleksiyonların kullanım hakkına sahiptirler. Kitapların tamamına kullanıcı sınırı olmaksızın tam metin olarak pdf formatında erişebilir, tek seferde bir kitabın tamamını indirme sınırı olmaksızın bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Koleksiyon; “Bilim, Teknoloji ve Tıp Paketi” ve “Beşeri, İnsani Bilimler Paketi” olmak üzere iki kısımdan oluşmakta, toplam 20 bilim dalını kapsamaktadır. Koleksiyona kütüphanemizin abone olduğu “SpringerLink” veri tabanı üzerinden erişebilirsiniz.

Koleksiyonun içerdiği konular;

Bilim, Teknoloji ve Tıp Paketi:

Biyomedikal ve Yaşam Bilimleri, Kimya ve Malzeme Mühendisliği, Bilgisayar Bilimi, Çevre ve Yer Bilimleri, Enerji, Mühendislik, Matematik ve İstatistik, Tıp, Fizik ve Astronomi, Profesyonel ve Uygulamalı Bilgisayar.

Beşeri ve İnsani Bilimler Paketi:  

Davranış Bilimi ve Psikoloji, İşletme ve Yönetim, Ekonomi ve Finans, Eğitim, Tarih, Hukuk ve Kriminoloji, Edebiyat, Kültür ve Medya Çalışmaları, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Din ve Felsefe, Sosyal Bilimler

E-Kitap koleksiyonuna nasıl erişeceksiniz?

 Kütüphanemizin satın aldığı Springer Nature 2017 e-Kitap Koleksiyonları’na erişmek için web sitemizdeki veri tabanları sekmesinde açılan menüden “SpringerLink”i tıkladıktan sonra açılan ana sayfada “Providing researchers with access to millions of scientific documents from journals, books, series, protocols and reference works” cümlesinin içerisindeki “books” kelimesine tıklayınız. Eriştiğiniz sayfada sol üst köşede Include Preview-Only Content” seçeneğinin seçili olmamasına dikkat ediniz. Kutucuktaki tik işaretini kaldırınız. Ardından görüntülediğiniz kitap listesinin en üstünde sol tarafta bulunan “ Sort By” seçeneğinin yanındaki “Date Published” a tıklayınız. Açılan alt satırda “Show documents published” cümlesinin hemen sağ tarafında bulunan “between” , “in” seçeneklerinden  “in” i seçiniz. Açılan boş kutucuğa 2017 yazıp kutucuğun sağındaki büyüteç işaretine tıklayarak veya Enter’a basarak 2017 e-kitap koleksiyonuna erişebileceksiniz. Tüm bu işlemlerden sonra eğer taramanızı içerik tipi, konu, alt konu, dil alanlarında seçimler yaparak genişletmek veya daraltmak isterseniz ekranın sol üst tarafında bulunan “Refine Your Search” başlığı altındaki menüyü kullanabilirsiniz.

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı 


  • 08 Aralık, 2017